Adana

Dworzec autobusowy zapewnia połączenia ze wszystkimi ważniejszymi miastami Turcji. Stąd dojedziemy również do Syrii (Haleb). (Dane dotyczące najważniejszych połączeń zawiera tabela na sąsiedniej stronie). Na terminal dostaniemy się dolmuszem (0,2 USD) odchodzącym spod pomnika lnónu stojącego w niewielkim parku przy Ataturk Cad., nieopodal skrzyżowania z lnónu Cad. Autobusy miejskie, a także dolmusze odjeżdżają na otogar również z przystanku przy Ozler Cad., opodal charakterystycznego hotelu Koza. Kilka najważniejszych firm autobusowych ma swoje biura przy skrzyżowaniu Ziyapa-5a Bulv. z Turhan Cemal Beriker Bulv., pod mostem. Stąd odjeżdżają też dolmusze do Tarsu i Mersinu (ceny podano w tabeli).

Dworzec kolejowy oferuje połączenia przede wszystkim ze Stambułem (lę Anadolu Mavi, odjazd codziennie, ok. 10 USD, 19 godz.; Toros Exp., jadący ze Stambułu do Gaziantep (i na odwrót), zatrzymuje się również w Adanie, trzy razy w tygodniu) oraz z Ankarą (Cukurova Mavi, codziennie, 8 USD, 12,5 godz.). Firat Exp. (codziennie, 5,5 USD, 11,5 godz.) dojeżdża do Elazigu, a Erciyes Exp. (codziennie, 4,5 USD, 8 godz.) do Kayse-ri. Oczywiście wszystkie pociągi zatrzymują się w miejscowościach po drodze. Z Adany dotrze my koleją również do Konyi czy np. Malatyi. Dobre i bardzo częste połączenie (mniej więcej co pół godziny) z Mersinem (przez Tars) to silna konkurencja dla dolmuszów, dlatego zniżono cenę przejazdu dolmuszem do ceny biletu na pociąg (Mersin -1 USD, Tars – 0,75 USD). Podróż zarówno pociągiem, jak i dolmuszem trwa mniej więcej tyle samo (Mersin -1 godz., Tars-30 min).

Adana kebap

Nie można wyjechać z Adany bez skosztowania tutejszego specjału – Adana kebap, który znamy już przecież z innych tureckich miast, danie to bowiem rozpowszechnione jest wcałej Turcji. Zmielone mięso z jagnięcia oblepia się na płaskim rożnie i smaży na ogniu. Mięso serwuje się na owalnym talerzu, obok specjalnie doprawionego, płaskiego chleba i sałatki ze świeżych warzyw z dużą ilością cebuli i pietruszki. Do tego kelnerzy podają cytrynę, której sokiem doprawiamy potrawę.

Noclegi

Baza noclegowa Adany jest całkiem nieźle rozwinięta. Działają tu hotele każdej kategorii cenowej. Niemal wszystkie skupiają się w ścisłym centrum, co jest plusem o tyle, o ile faktycznie chcemy się tu zatrzymać w celu zwiedzenia miasta.

Gastronomia

Lokali gastronomicznych w Adanie jest mnóstwo, i to zarówno tanich lokant, jak i lepszych restauracji. Dużo lokant skupionych jest w uliczce równoległej do Inonu Cad., na północ od niej. Dobry borek zjemy w lokalu przy Ózler Cad. nieopodal hotelu Ak Palas, gdzie porcja kosztuje 0,7 USD, a do tego możemy wypić świeży ayran za 0,2 USD.

Łaźnie

W tak dużym mieście znaleźć można oczywiście wiele łaźni, ale na uwagę zasługują tylko dwie. Pierwszą jest usytuowana nieopodal wieży zegarowej przy Alimunif Cad. łaźnia Carsi Hamami (wybudowana w 1945 r,), do której prowadzi stary, zabytkowy portal. Kąpiel kosztuje tu 2,5 USD, mycie (kese) – 1,5 USD, a masaż – 0,7 USD. Przez cały dzień zażywać kąpieli mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Druga łaź nia, zabytkowa Mestan Hamami (XVII w ), leży bli żej centrum, przy 5 Ocak Meydam. Kąpiel kosztuje tu tyle samo, co w łaźni Carsi, ale mycie jest droższe – 2,5 USD. Łaźnia przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn.

Informator

Biuro informacji turystycznej znajduje się przy Ataturk Cad. 11, na południe od dużego ronda – skrzyżowania Ataturk Cad. z Turhan Cemal Beriker Buk, po prawej stronie ulicy. Dostaniemy tu mapę Adany oraz broszurę z informacjami o mieście oraz regionie. Uczynny personel pomoże nam również w wielu sprawach, nawet zadzwoni na dworzec kolejowy, aby dowiedzieć się dla nas o rozkład jazdy pociągów.