Aksaray

Aksaray

Aksaray to stare miasto leżące na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących z zachodu na wschód (Konya – Kayseri) i z północy na południe (Ankara-Adana). To istna oaza pośród stepów i gór, zamieszkana już od starożytności. Około 2000 lat p.n.e. tereny te zajmowali Hetyci, a o późniejszych czasach niewiele wiadomo, oprócz tego, że dogodne położenie Aksaray wykorzystywali kolejno Asyryjczycy, Grecy, Rzymianie, a następnie Turcy.

Do dużego znaczenia miasto doszło za ostatniego króla Kapadocji, Archealosa (34 p.n.e. – 17 n.e.), który nazwał miasto od własnego imienia – Archelais. Po jego śmierci królestwo Kapadocji przeszło pod władanie Rzymian, którzy utworzyli tu prowincję Kapadocję. Za seldżuckiego władcy Kilic Arslana II (1156 – 92) miasto zostało napadnięte, zniszczone, a następnie pieczołowicie odbudowane, co widać dziś po niektórych zachowanych budowlach. W 1. poł. XIII w. Aksaray zostało złupione przez Mongołów, a po upadku sułtanatu Rum przeszło w ręce Karamanidów. Bejazyd I zdobył je w 1397 r., ale w 5 lat później poniósł klęskę w bitwie z Tamerlanem pod Ankarą, w wyniku czego do miasta znowu wkroczyli Turkmeni z Karamanu. Ostatecznie Aksaray przypadło Osmanom za rządów Mehmeda II ok. 1468 r„ kiedy to rozprawił się on raz na zawsze z emiratem karamańskim. Część mieszkańców miasta została przesiedlona do Stambułu, a dzielnica, którą zamieszkiwali, do dzisiaj zwie się Aksaray.

Dojazd, orientacja, połączenia

Do Aksaray dojedziemy z Konyi bez większych problemów, firma Kontur zapewnia tanie połączenia na trasie Konya – Aksaray (2-5 USD, 1,5 godz). Wybudowany stosunkowo niedawno dworzec autobusowy znajduje się na obrzeżach miasta. Większość firm organizuje servis, czyli zapewnia przewóz na dawny dworzec, usytuowany blisko centrum. Po wyjściu z dworca (koło pensjonatu Cakmak) kierujemy się w lewo, wzdłuż Eski Sanayi Cad. prowadzącej do głównego placu – Hukumet Meydam (pl. Rządowy), przy którym stoją budynki zarządu miasta i pomnik Ataturka. Na wprost ciągnie się Bankalar Cad., a w lewo (przechodzi się obok meczetu Kurjunlu) Ankara Cad.

Aksaray utrzymuje wiele połączeń z najważniejszymi miastami w Turcji i oczywiście z Goreme (3,4 USD, 1,5 godz.) oraz Konyą. Kilka firm autobusowych ma swoje biura w okolicy głównego placu oraz przy Ankara Cad. Jeśli kupimy tu bilet, na dworzec zawiezie nas podstawiony dolmusz.

Noclegi

Miejsc noclegowych nie ma wprawdzie w Aksaray zbyt wielu, ale dla każdego coś dobrego, nawet z najniższej kategorii. Większość hoteli skupia się przy głównych ulicach miasta – Eski Sanayi Cad., Bankalar Cad. oraz Ankara Cad Ewenementem niemalże na skalę całego kraju jest fakt, że hotele dwugwiazdkowe są bardzo tanie, warto zatem skorzystać z ich usług. Inną rzeczą jest to, że nie zawsze oferują standard adekwatny do 2.

Gastronomia

Aksaray nie jest miastem turystycznym, dlatego też napotkamy tu tanie restauracje i lokanty. Większość z nich, tak jak i hotele, znajdziemy przy głównych ulicach.

Łaźnie

Chyba jedyną łaźnią w mieście jest zabytkowa Pasa Hamami mieszcząca się na tyłach Zinciriye Medresesi. Kąpiel kosztuje tu 2 USD, kese (mycie) -1 USD, a masaż – 0,9 USD. Wejścia osobne dla obu płci. (Warto skosztować winogron zwisających przed wejściem dla mężczyzn). Łaźnia należała prawdopodobnie do kompleksu medresy.

Informator

Biuro informacji turystycznej znajduje się przy wąskiej uliczce Taspazar Mahallesi Kadioglu Sok. 1, odchodzącej od niewielkiego ronda przy Ankara Cad. Dojdziemy tam idąc Ankara Cad. od strony Hukumet Meydam i skręcając przy pierwszym rondzie w lewo. Biuro czynne jest codziennie (prócz sobót i niedziel) w godz. 8 30-17.00. Dostaniemy tu broszury o regionie i bardzo kiepską mapkę.