Ayder

Ayder

Ayder nie jest dla turystów celem samym w sobie, mimo że znajdują się tu nawet gorące źródła i nowoczesna, służąca takim kąpielom łaźnia. To niewielka wioska, typowa ulicówka ciągnąca się przez ok. 2 km, która traktowana jest przede wszystkim jako baza dla tych, którzy chcą pochodzić po górach i okolicznych yaylach (okresowe wioski pasterskie w górach), a także wejść na Kackar Dagi od tej strony, czyli od północy. Tutaj zatrzymują się również ci, co właśnie przeszli góry od strony południowej. Po odpoczynku w Ayder podążymy prosto do Trabzonu.

Dojazd, orientacja, połączenia

Wprawdzie do Ayder zgodnie z propozycją trasy czytelnicy zejdą z gór, ale być może niektórzy zechcą przejść masyw Kackar z północy na południe, dlatego do Ayder przyjadą wtedy zapewne z Trabzonu, Rize lub Hopa. Niezależnie, z którego z tych miast będzie my podążać, przesiąść się trzeba do dolmusza do Ayder w Pazarze (jeśli zmierzamy od stronyTrabzonu) lub w Ardejen (jeśli podróżujemy od strony Hopa). Niekiedy trzeba będzie podjechać do wioski Camlihemsin, by dopiero tam wsiąść do dolmusza do Ayder.

Wioska – jak już wspomniano – rozciąga się na długości ok. 2 km i nie ma w niej nic skomplikowanego. Mniej więcej pośrodku, nieco na południe, leży główny plac, przy którym stoi budka PTT (poczta) i kilka knajpek, sklepów oraz hoteli. Tutaj zatrzymują się dolmusze i stąd wyruszają, dlatego jadąc na wybrzeże Morza Czarnego, wsiądziemy tu do dolmusza do Pazaru (2,3 USD, 50 min), a tam przesiądziemy się do autobusu do Trabzonu (3,2 USD, 2 godz.). W sezonie do Trabzonu odjeżdża nawet bezpośredni autobus, jeden albo dwa dziennie.

Noclegi

W Ayder działa kilkanaście pensjonatów i tanich hotelików i latem czasami jest trudno znaleźć wolne miejsce, ale na terenach wielu z nich można w razie czego rozbić namiot. Napotkamy tu kilka hoteli kategorii „dla mało wymagających”, trudno natomiast o hotele z wyższym standardem, najwięcej zaś jest „hoteli tanich”.

Hotele dla mało wymagających

Ayder Hilton Hotel znajduje się niedaleko głównego placu i wbrew buńczucznej nazwie nie ma nic wspólnego z „Hiltonem”. To jeden ze skromniejszych i najtańszych hoteli we wsi. Niezbyt przyjemne ubikacje i prysznice na korytarzu. Cena: ok.3,5 USD od osoby. Na dole bardzo tania lokanta.

Otel Pirikoglu, kilkadziesiąt metrów na północ od placu. Hotel równie tani, ale nieco przyjemniejszy. Spartańskie, czyste pokoje bez łazienek. Cena: 3,5 USD od osoby (w sezonie bywa nieco drożej).

Hotele tanie

Otel Yesilvadi, przy placu, bardziej na północ, tel.: (464) 657 20 50. Bardzo przyjemny pensjonat oferuiący pokoje z łazienkami. Niewygórowane ceny: dwie osoby – najwyżej 15 USD; śniadanie – 2 USD. Na dole restauracja.

Serender Pansiyon, ok. 400 m w górę od centrum, odosobniony domek po prawej stronie drogi, tel.: (464) 657 22 01. Wysoki standard pokoi, mimo że niektóre są bez łazienki. Cena (ze śniadaniem): 10 USD od osoby (poza sezonem bywa nawet o 2-3 USD taniej).

Kardelen Restaurant & Pansiyon, na samym końcu wioski, na północ, w stronę gór, za wodospadem, tel.: (464) 657 21 84, faks: (464) 657 21 07. Niesłychanie ciasne pokoje, ze szparami w ścianach. Prysznice i ubikacje na dole. Zbyt wysoka – jak na te warunki – cena: 7 USD od osoby (poza sezonem – 4,5 USD). Na wzmiankę zasługuje więc właściwie tylko restauracja, serwująca smaczne ryby i nie tylko. Możliwość korzystania z Internetu (3 USD/godz.). Właściciel obiektu, Nadir Demirci, zna się na górach, na naszą prośbę chętnie opowie o wielu możliwościach wędrówek. Wypożycza namioty (10 USD za dzień) i karimaty (2 USD za dzień).

Gastronomia

W Ayder jest kilkanaście restauracji; oczywiście wszystkie są skupione przy głównej szosie, a większość z nich to restauracje hotelowe.

Cise Cafe Restaurant, przy głównym placu, niedaleko budki pocztowej. Całkiem przyjemna, relatywnie tania knajpka: porcje średnio po 2 USD, zupa kosztuje 1 USD.

Lokanta przy hotelu Pirikoglu to najtańszy lokal w mieście, serwujący całkiem niezłe potrawy, większość w cenie poniżej 1 USD. Niektórzy mogą narzekać na warunki sanitarne.

Nadir Restaurant, na samym końcu wsi, daleko poza ostatnimi zabudowaniami. To niezła restauracja (również pensjonat), oferująca niemalże wszystkie potrawy kuchni tureckiej, również smaczne ryby. Porcje średnio po 3 USD.

Łaźnie

Łaźnie (Hamam) znajdują się tuż za hotelem Ayder Hilton (schodkami w dół). Czynne są w godz. 7.00 -19.00 Kąpiel kosztuje 2 USD, prywatna kabina – 8 USD. Osobne baseny dla kobiet i mężczyzn. Woda wypływająca ze źródeł ma temperaturę 56°C, ale w basenach nie przekracza 40°C Pomaga na wiele schorzeń (choroby skóry, żołądka i in ), ale oczywiście tylko regularne zażywanie kąpieli i to przez co najmniej kilka tygodni dać może jakieś efekty.

Informator

W Ayder nie ma banków ani nawet bankomatu, dlatego lepiej będzie, jeśli nie pojawimy się tu wyłącznie z walutą obcą, bo owszem, sklepikarze nam ją wymienią, ale po bardzo niekorzystnym kursie. W trakcie pisania w Ayder istniała tylko jedna możliwość skorzystania z Internetu – w pensjonacie Kardelen (3 USD/godz).

Na tutejszych straganach kupić można wiele pamiątek, z których najbardziej lokalny charakter mają wełniane skarpety i szale oraz chusty charakterystyczne dla miejscowych kobiet. Bardzo piękne są także niewielkie kilimy.