Izmir – Miejsca, które warto zobaczyć

Wydarzenia i festiwale

Międzynarodowy Festiwal Izmiru rozpoczyna się na początku czerwca i trwa do pierwszych dni sierpnia. W jego ramach odbywają się liczne koncerty i występy zespołów tanecznych. Z kolei od końca sierpnia do połowy września trwają Międzynarodowe Targi Handlowo-Przemysłowe, które mają miejsce w Kultur Parki i przypominają dobrze nam znane targi poznańskie. W czasie ich trwania mogą być kłopoty ze znalezieniem noclegu w lzmirze. Rokrocznie 9 września mieszkańcy miasta obchodzą święto wyzwolenia spod władzy Greków. Ulicami miasta przechodzą parady, a gdzieniegdzie organizowane są festyny.

Dojazd, orientacja, połączenia

Do Izmiru bezpośrednio dojedziemy niemalże z każdego zakątka Turcji, a kursy z Bergamy są dosyć częste (2 godz., 3,5 USD). Terminal autobusowy ulokowany jest ok. 6 km od centrum miasta, a większość firm podstawia minibusy serwisowe, które zawiozą nas na Dokuz Eylul Meydam (pl. 9 Września – data wyzwolenia Izmiru spod władzy Greków w 1922 r), czyli duże rondo z fontanną w kształcie ziemskiego globu pośrodku. Od ronda rozchodzi się strzeliście pięć szerokich bulwarów, z których najważniejszy, Gazi Buk, prowadzi prosto na zachód, do zatoki. Przy rondzie jest też wejście do dużego Kultur Parki, czyli miejskiego parku kultury, gdzie odetchniemy świeżym powietrzem. Na południe od chodji Anafartalar Cad., którą po chwili dojedziemy do dworca kolejowego Basmane, położonego po jej lewej stronie. Od dworca na zachód ciągnie się druga najważniejsza ulica miasta – Fevzipa$a Buk, również dochodząca do nabrzeża, wzdłuż którego ciągnie się z kolei Ataturk Cad., będąca od Cumhuriyet Meydani (pl. Republiki) nadmorską promenadą (znaną miejscowym jako tzw. Kordon). Plac ten jest drugim najważniejszym placem w lzmirze – pośrodku stoi duży konny posąg twórcy republiki. Drugi plac, Konak Meydani, znajduje się ok. 1,5 km na południe. Jest to serce miasta, gdyż tutaj skupiają się budynki władz miejskich, stoi słynna wieża zegarowa oraz mały, wykafelkowany meczet (Konak Camii). Na wschód od placu rozciąga się dzielnica handlowa, tworząca jeden wielki bazar, z główną ulicą – Anafartalar Cad., która wije się pośród sklepów i straganów aż do dworca kolejowego.

Jak na metropolię przystało, terminal autobusowy jest ogromny (ciekawa, współczesna archi tektura), a autobusami wyruszymy w każdą stronę kraju. Na dolnym poziomie kupimy bilety na trasy dalekobieżne i stąd też odjedziemy, a na górnym do bliższych miejscowości, jak np. Bergama, Salihli (Sardes) czy Selsuk Bilety można kupić także w samym Izmirze, w licznych biurach skupionych przy Dokuz Eylul Meydani i w okolicach Cumhuriyet Meydani (przy Gaziosmanpaja Buk). Jeśli firma nie podstawiła dolmusza, który by nas zawiózł do miasta, musimy wsiąść do autobusu miejskiego lub dolmusza z napisem Cankaya (0,4 USD). Jedzie on przez Dokuz Eylul Meydani, gdzie należy wysiąść. Aby dostać się na dworzec, wsiadamy na tym placu do dolmusza oznaczonego Yeni Otogar lub przy Fevzipaja Buk (nieopodal poczty) do autobusu z napisem otogar.

W Izmirze są dwa dworce kolejowe, z których ważniejszy to Basmane Istasyon. Stąd bowiem odjeżdżają wszystkie pociągi dalekobieżne. Usytuowany jest w samym centrum, niedaleko Dokuz Eylul Meydani, czyli blisko dzielnicy hotelowej.

Lotnisko izmirskie (Adnan Menderes) znajduje się ok. 20 km na południe od miasta. Obsługuje ono zarówno loty krajowe, jak i kilka międzynarodowych. Regularne połączenie z lotniskiem zapewnia firma Havas (sprzed biuraTHY), ale dojechać tam można również pociągami podmiejskimi z drugiego dworca kolejowego – Alsancak Istasyon, a także każdym pociągiem jadącym do Denizli z dworca Basmane. Na lotnisko i z powrotem kursuje również kilka autobusów miejskich oraz dolmusze. Przejazd taksówką w jedną stronę nie powinien kosztować więcej niż 20 USD. Rezerwację i sprzedaz biletów prowadzi biuro tureckich linii lotniczych (THY) przy Gaziosmanpasa Bulv. 1/F, w hotelu Bijyiik Efes, tel.: (232) 48412 20, faks: (232) 483 62 81.

Noclegi

Izmir nie jest miastem turystycznym, dlatego baza noclegowa przedstawia się niewesoło, jeśli chodzi o przyjemne pensjonaty, jakich w Turcji pełno. Tutaj ma my do wyboru albo drogie, luksusowe hotele, albo bardzo tanie służące Turkom przyjeżdżającym z prowincji na zakupy do miasta. Jeśli chcemy spędzić noc w przyzwoitych warunkach, a nie stać nas na luksusy, musi my wybrać hotel jednogwiazdkowy lub o zbliżonym standardzie. Najwięcej różnorodnych hoteli skupia się w okolicy dworca Basmane, a dokładniej w kwadracie pomiędzy Gazi Bulv.,Gaziosmanpasa Bul. oraz Anafartalar Cad. dochodzącej do 9 Eylul Meydani. Dzielnica ta zwie się Cankaya. Przy wschodnim krańcu Fevzipasa Bulv. oraz przy 1368 Sok. znajdują się trzy hotele.