Kayseri

Centrum Kayseri skupia się wokół bardzo charakterystycznego punktu, jakim jest lc Kale, czyli cytadela z grubego, ciosanego kamienia. Głównym placem jest położony tuż przed twierdzą Cumhuriyet Meydam (pl. Republiki) z konnym pomnikiem Ataturka, a głównymi ulicami są odchodząca od niego na południe Sey-it Burhaneddin Bulv. (zwana również Talas Cad.) oraz Istasyon Cad. Niemniej jednak równie ważne są inne szersze ulice przecinające centrum miasta.

Drogą powietrzną dostaniemy się przede wszystkim do Stambułu, a bilety zakupimy w biurze THY przy Yildirim Cad. 1, teł: (352) 222 99 05, faks: (352) 222 47 48. Na lotnisko, znajdujące się kilka kilometrów na północ od centrum miasta, zawiezie nas specjalnie podstawiony autobus.

Autobusem dostaniemy się do wielu ważnych miast wTurcji, ponieważ, o czym już wspomniano, Kayseri leży w środku Anatolii i tym samym na skrzyżowaniu ważnych drógTurcji. (Dane o najważniejszych połączeniach zawiera tabela poniżej). Bilety możemy zakupić w biurach skupionych przy Seyyit Burhaneddin Buk, niedaleko Alaca Kiimbet, obok lokalu Imbiss (m in. firmy Kent, Kayseri Inęi Turizm i Ipek) – na dworzec zawiezie nas wtedy podstawiony dolmusz.

Z dworca kolejowego w Kayseri odjeżdża kilka pociągów na dobę, przeważnie przelotowe na trasie Stambuł- Kars, Stambuł – Tatvan/Dityrbakir, Ankara – Ada-na. Pociąg do Sivasu jedzie 4 godz. (ok. 2 USD), do Ankary – 7 godz. (4 USD). Specjalny pociąg do Adany Erciyes Ex. odjeżdża o 10.35, a podróż trwa 6 godz. (5,5 USD).

Noclegi

Baza noclegowa jest w Kayseri nieźle rozwinięta, a ponieważ nie jest to miasto turystyczne, hotele są relatywnie tanie. Brakuje tu miejsc noclegowych z kategorii „dla mało wymagających”, ale to być może z tego względu, że podniesiono poprzeczkę i pomimo niskich cen standard tanich hotelików nie jest najgorszy. Hotele 2 nie odbiegają ani komfortem, ani zbytnio cenami od swych odpowiedników w innych tureckich miastach. W Kayseri nie ma dzielnicy, w której skupione by były hotele – są one rozrzucone po całym mieście, naokoło cytadeli.

Gastronomia

Podobnie jak hotele, również restauracje i lokanty są rozrzucone po całym mieście, ale te najtańsze są zwyczajowo skupione w okolicach bazaru. Wyjątkowo smaczne są kayserowskie manti, nazywane tureckimi ravioli, czyli pierożki wypełnione mięsem, polane stopionym masłem i zimnym jogurtem. Jeśli chcemy się żywić we własnym zakresie, warto spróbować, wprawdzie nie taniej (aż 11 USD za kilo!), ale smacznej pastirmy To lokalny przysmak przyrządzony z wołowiny Wygląda z daleka jak boczek (kształt), czyli jest nieco płaski, ale długi jak kiełbasa (niektórzy Europejczycy zwą to panierowaną szynką). Pastirmę przygotowuje się w skomplikowanym procesie. Najpierw mięso wkłada się do beczki z solą, aby wyciągnąć z niego wodę. Potem kilka tygodni suszy się je na słońcu. Czerwona skórka, która otacza mięso, to mieszanina czosnku, czerwonej papryki, pietruszki i cynamonu, w której moczy się wysuszoną cielęcinę. Potem znowu się to suszy i w końcu można jeść. Pastirme kroi się w cieniutkie plasterki, można ją spożywać z chlebem, ale również jest składnikiem wielu potraw jako główny dodatek.

Łaźnie

Najpopularniejszą łaźnią jest zabytkowa Hunat Hamami należąca do kulliye Huant Hatun. Pochodzi z XIII w. i wciąż działa, co jest naprawdę nie lada atrakcją. Kąpiel kosztuje tu 3 USD, mycie przez obsługę 1,7 USD i tyle samo masaż. Osobne wejścia dla mężczyzn i kobiet. Inną możliwością zażycia kąpieli jest położona nieco dalej od ścisłego centrum Selahattin Hamami, usytuowana przy placyku zwanym Kicikapi Meydani, u zbiegu ulic Aionu Bulv i Yogunbure Cad. (ok. 500 m na południe od cytadeli).To również zabytkowa łaźnia, ale nie tak stara (liczy ok. 400 lat). Ceny te same co w Hunat Hamami.

Informator

Biuro informacji turystycznej usytuowane jest obok kompleksu Huant Hatun Kulliyesi, przy Seyyit Burhaneddin Buk, naprzeciwko cytadeli. Obsługa pomoże nam znaleźć nocleg, dając mapkę oraz broszurę, gdzie znajdziemy zdjęcia wszystkich turbe w Kayseri. Biuro czynne jest w godz. 8.00 -17.00, w sezonie zamknięte tylko w niedzielę, a poza sezonem również w sobotę.