Kusadasi

Dalszy plan podróży zakłada zwiedzenie Priene, Miletu i Didymy, dlatego dostać się musimy do Sóke, chyba że zdecydujemy się wynająć samochód. Do Soke odjeżdża z terminalu kilkanaście minibusów dziennie (1 USD, 30 min). Z Kusadasi dojedziemy też do ważniejszych miast na wybrzeżu, ale nie zawsze bezpośrednio. Często bowiem będziemy musieli przesiąść się w Sóke, jeśli podążamy na południe, lub Selcuku czy Izmirze, jeśli zmierzamy na północ. Do ruin Priene, Miletu i Didymy oraz do Efezu wyruszają z dworca wycieczkowe minibusy zabierające przygodnych turystów. Cena takiej wyprawy waha się w granicach 15 – 20 USD od osoby.

Z przystani promowej można popłynąć na grecką wyspę Samos (dwa promy dziennie). Bilet w obie strony kosztuje ok. 30 USD.

Noclegi

Hotele i pensjonaty o zróżnicowanym standardzie usytuowane są nie tylko w ścisłym centrum, ale również poza nim. My jednak skupimy się na tych bliżej zatoki, skąd blisko będzie na plaże, do lokali gastronomicznych i dzielnicy handlowej. Ze względu na przybywających tu raczej zamożnych turystów, w mieście, zdawałoby się, nie powinno być hoteli kategorii „dla mało wymagających” – ale pozory mylą.

Gastronomia

Knajpek i lokant, jak przystało na miejscowość turystyczną, jest w Kusadasi sporo. Ale z tego samego powodu są one droższe niż np. w Selcuku czy nawet w Stambule. Dlatego aby znaleźć lokal o przyzwoitych cenach, musimy się nieco rozejrzeć. Oczywiście niemal w każdej restauracji zjemy dobrze przyrządzoną rybę.

Łaźnie

Tak jak wszystko w Kusadasi, również łaźnie są tutaj drogie. W popularnej Kaleici Hamami (notabene łaźni z XVII w.) za komplet zapłacimy 14 USD. Można przyjść w towarzystwie mieszanym. Łaźnia znajduje się na tyłach meczetu Okuz Mehmet Pasa. Z kolei Belediye Hamami przy Yildirim Cad. jest jeszcze droższa, bo tu komplet kosztuje aż 20 USD (również towarzystwo mieszane). Czynna jest wgodz. 9.00-20.00.

Informator

Biuro informacji turystycznej znajduje się w pobliżu przystani promowej, przy Liman Sok. 13, na zachód od karawanseraju, tel.: (256) 614 11 03. Czynne jest codziennie (prócz weekendów) w godz. 8.00 -12.00,13.00 -18.00 (poza sezonem do 17.00).

Większość banków, gdzie wymienimy walutę lub pobierzemy liry z bankomatu, usytuowana jest przy Barbaros Hayrettin Cad., Saglik Cad. oraz Sabuncali Sok. Są to m.in.T.C. Ziraat Bankasi, Halbbank, Pamuk-bank. Pieniądze wymienimy też na poczcie, która znaj duje się niedaleko Okuz Mehmet Paja Camii, również przy Barbaros Hayrettin Cad. Tutaj stoi także budynek Telekomu z budkami telefonicznymi na zewnątrz. Pocztę elektroniczną sprawdzimy m.in. w Kismet Internet Cafe (Liman Sok., duży budynek obok karawanseraju, na trzecim piętrze, 1,4 USD/godz.), w Efe Internet Cafe (Sabuncali Sok., 1 USD/godz.) czy w Elit Internet Cafe (w małej uliczce z meczetem Okuz Mehmet Paja, obok Kaleici Hamami, 1,4 USD/godz.).

Przy zwiedzaniu parku narodowego lub antycznych miast: Priene, Miletu i Didymy przydatny okazuje się samochód, który można wypożyczyć w jednej z licznych w Kusadasi firm oferujących wynajem pojazdów, jak np. Galileo Tours, Yildirim Cad. (niedaleko skrzyżowania z Barbaros Bayrettin Cad., obok restauracyjki Ali Usta). Do wyboru kilka marek, m.in. Renault Twingo (cały dzień – 35 USD), Fiat Palio lub Siena (40 USD), Suzuki Jeep (60 USD). Można wypożyczyć też skuter Yamaha (25 USD). Oczywiście, jak to w Turcji, należy się nieco potargować.

Co do zakupów, to Kusadasi nie słynie z niczego szczególnego i dostaniemy tu wszystko to, co jest o wiele tańsze w Stambule, nawet na Wielkim Bazarze.

Ważne telefony – policja: (256) 155, szpital: (256) 6131616.