Silifke

Wydarzenia i festiwale

Pod koniec maja w Silifke odbywa się Międzynarodowy Tydzień Kultury zwany też Międzynarodowym Festiwalem Muzyki i Folkloru. W jego ramach organizowane są występy zespołów pieśni i tańca ludowego.

Dojazd, orientacja, połączenia

Silifke jest małym miasteczkiem, stąd dostaniemy się tu bezpośrednio tylko dzięki jego położeniu na głównej trasie biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na osi wschód-zachód (z Adany do Antalyi). Z Anamuru (5 USD, 2,5 godz.) i z Konyi (8 USD, 4godz.) odjeżdża kilka autobusów dziennie, a z Mersinu do Silifke kursują minibusy

Dworzec autobusowy znajduje się przy głównym skrzyżowaniu (rondo) dróg do Antalyi, Konyi i Mersinu, ok. 800 m na wschód od centrum. Z otogaru dojdziemy tam główną ulicą Inónii, kończącą się przy skrzyżowaniu z Mut (lub Menderes) Cad., którą możemy iść w lewo w stronę zamku albo w prawo do rzeki. Przez most (niegdyś rzymski, dziś replika z XIX w.) dotrzemy do Ataturk Cad., która jest główną ulicą po północnej stronie Góksu Nehri.

Z Silifke dostaniemy się łatwo do Alanyi (9 USD, 6 godz ), Konyi (8 USD, 4 godz.) i Adany (4 USD, 2.5 godz ), a w tym do wszystkich miejscowości leżących po drodze.

Na zachód od Silifke, przy drodze do Anamuru, rozpościera się miasteczko Tajucu będące portem Silifke. Możemy stąd popłynąć promem na Cypr, do Girne, miasta w tureckiej części wyspy. Bilet na prom w obie strony kosztuje ok. 35 USD, a na wodolot o wiele drożej. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy wizy z prawem wielokrotnego przekraczania granicy, będziemy musieli wykupić nową za 10 USD. Do Tajucu dostaniemy się dolmuszem odchodzącym spod otogaru.

Noclegi

Ponieważ Silifke jest małym miasteczkiem, jego baza noclegowa nie jest zbytnio rozwinięta. Nie znajdziemy tu hoteli najtańszych (tych straszliwie obskurnych), ponieważ rolnicy z okolicznych wiosek nie przyjeżdżają tu ani na wielkie zakupy, ani na bazar, który znaleźć można dopiero w Mersinie lub Adanie (albo Konyi). Kilka hoteli jednak wystarczy, aby wybrać coś dla siebie odpowiedniego, zwłaszcza że nie jest tu drogo. Kto chce mieć naprawdę w czym wybierać, może się udać do Tajucu, gdzie jest mnóstwo hoteli czekających na gości w drodze na Cypr. Tam jednak niepodobna znaleźć coś taniego.

Gastronomia

Co prawda wielkiego wyboru w Silifke nie mamy, ale tu i ówdzie (szczególnie bliżej centrum) przekąsimy coś smacznie i tanio. Dużo lokali skupia się przy Ataturk Cad., gdzie znajdziemy zarówno lokanty, jak i lepsze restauracje oraz fast foody.Tym, którzy bardzo zgłodnieją w autobusie, można polecić dwie małe knajpki po przeciwnej stronie lnónu Cad. W pierwszej z nich, Óz Arak Lahmacun Salonu, kupimy świetnego, cieplutkiego lahmacuna za jedyne 0,2 USD. W drugiej zaś, Iskembe ve Corba Salonu, posilimy się niedrogą zupą (0,7 USD). Na Menderes Cad. napotkamy kilka cukierni.

Biuro informacji turystycznej znajduje się po północnej stronie rzeki, nieopodal kamiennego mostu (na wschód od niego), przy ul. Veli Bozbey 6, odchodzącej na północ od Ataturk Cad. Dostaniemy tu całkiem niezłą mapkę, kupimy też książkę o regionie autorstwa tutejszego przewodnika Celala Taskirana (10 USD).

Walutę wymienimy lub pobierzemy z bankomatu przy ul. Menderes w Akbank lub T.C. Ziraat Bankasi. Budynek poczty stoi po południowej stronie rzeki, niedaleko mostu (na zachód) Pocztę elektroniczną sprawdzimy m in. w Net-2000 (1 USD/godz ), dokąd dojdziemy środkowym mostem (pierwszy na zachód od mostu kamiennego).