Trabzon – Komunikacja,noclegi

Trabzon jest najważniejszym miastem na wschód nim wybrzeżu Morza Czarnego, dlatego zmierza tu mnóstwo autobusów niemalże z każdego zakątka kraju. Zgodnie z proponowaną trasą przyjedziemy tu z Erzurum (7 USD, 4 godz.) lub Ayder (z przesiadką w Pazarze, łącznie 3-4 godz., zależnie od czasu oczekiwania na autobus w Pazarze, 5-6 USD), ale dojechać tu można również z Ankary (15 USD, 13 godz.) czy nawet Stambułu (24 USD, 19 godz ).

Dworzec autobusowy znajduje się daleko od centrum (3 km w kierunku wschodnim), do którego do-jedziemy prawdopodobnie servisem (podstawionym przez firmę przewozową dolmuszem). Jeśli przewoźnik nie zapewni transportu, do miasta dostaniemy się doImuszem lub autobusem miejskim, do których wsiądziemy na przystanku przy głównej drodze Rize -Trabzon, a dojdziemy tam, kierując się z dworca na południe (w lewo). Wsiadamy do pojazdu z napisem Park lub Meydar. Po kilku minutach jazdy wysiąść należy przy Ataturk Alam (zwanym również Meydani Park), niewielkim w sumie parku leżącym w ścisłym centrum miasta. Na zachód od niego biegną dwie główne ulice Trabzonu – Uzun Sok. i równoległa do niej Kahramanmaras Cad. Wkroczywszy w którąkolwiek ulicę odchodzącą na północ od par ku, dojdziemy do wybrzeża i portu (ten leży nieco dalej na wschód). Na końcu Uzun Sok, za pierwszym wą wozem, rozpościera się stara dzielnica Ortahisar, otoczona pozostałościami zabytkowych murów Lotnisko jest oddalone o ok. 6 km na wschód od miasta. Codziennie lądują tam samoloty z Ankary i Stambułu Sprzedaż biletów prowadzi biuro THY przy Ataturk Alam, w jego południowo-zachodnim narożu, u zbiegu ulic Gazipaja Cad. i Uzun Sok., Meydan Park Karsisi 37/A, tel.: (462) 322 22 19, faks: (462) 326 64 34. Bilety zarezerwujemy i kupimy też w Afacan Tur. Jeśli spod biura nie dojedziemy na lotnisko specjalnie podstawionym autobusem, to dostaniemy się tam doImuszem odchodzącym z niewielkiego placyku na północ od parku, przy Sumer Sok.

Autobusem dotrzemy do wielu tureckich miast, tych bliższych i najdalszych. Oczywiście najczęstsze połączenia utrzymywane są na trasie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, ale nie ma problemów z wydostaniem się na południe, do serca Anatolii, czy nawet na południowy wschód (Wan). (Dane o najważniejszych połączeniach zawiera tabela na poprzedniej stronie). Na dworzec dostaniemy się dolmuszem odjeżdżającym z północno-wschodniego krańca Ataturk Alam, z przystanku naprzeciwko ratusza.Tu znajduje się też biuro Metro, a inne firmy usytuowane są nieopodal (m.in. Ulusoy).

Promem popłyniemy przede wszystkim do Stambułu (statek odbija w każdą środę, podróż trwa do piątku, kosztuje ok. 25 USD za miejsce siedzące, a za łóżko 45 USD) oraz Soczi w Rosji (tylko latem).

Noclegi

Baza noclegowa w Trabzonie jest wprawdzie dobrze rozwinięta, ale nie oznacza to, iż nastawiona wyłącznie na turystów. Z powodu wszędobylskich prostytutek i ich klienteli wiele hoteli to ukryte domy publiczne, dlatego nie chcąc spać w jednym z nich, zapytajmy na wszelki wypadek w recepcji: natasza yok? (nataszy nie ma?), aby upewnić się, ze na pewno będziemy sami. Większość tanich hoteli skupia się przy Karaglanoglu, Iskele oraz Guzelhisar Cad., ale tutaj też najwięcej jest tych podejrzanych.

Najtańszą (i najpewniejszą) możliwością w Trabzonie jest nocleg w klasztorze Sankta Maria Katolik, Sumer Sok. 26, od Ataturk Alam w stronę morza, tel.: (462) 321 2192 – opłata wg własnego uznania (w formie datku). Nocuje się w pokojach kilkuosobowych, ale jest bardzo czysto i wygodnie. Pod prysznicem zawsze gorąca woda. Zważywszy na te dogodne warunki, powinniśmy dać za noc co najmniej 5-6 USD, ale nikt nam nie powie złego słowa, jeśli ofiarujemy mniej.

Hotele dla mato wymagających

Hotel Benli, Belediye Yaninda, obok biura informacji turystycznej, tel.: (462) 32110 22. Dla prawdziwych twardzieli. Najlepszymi wydają się pokoje na samej górze (przeszklone – dzięki licznym oknom można je więc wywietrzyć, usuwając nieprzyjemny zapach). Obskurne prysznice na korytarzu. Ceny: jed na osoba – 3,5 USD, dwie – 7 USD, trzy -10 USD. Doba w jedynym pokoju dwuosobowym z prysznicem kosztuje 10 USD.

Hotele tanie

Otel Evim, Iskele Cad. 18, obok lokanty Derya, tel.: (462) 326 02 42. W pokojach prysznic, TV. Ceny: jedna osoba – 7 USD, dwie – 12 USD, trzy -16,5 USD. Doba w jedynym pokoju jednoosobowym kosztuje nieco mniej.

Nur Otel, Cami Sok. 4, vis a vis biura informacji turystycznej, tel: (462) 32127 98, faks: (426) 32195 76 Nieco lepszy standard; w pokojach łazienka, TV. Ceny (ze śniadaniem); pokój jednoosobowy – ok. 12 USD, dwuosobowy – 21 USD.

Hotele o wyższym standardzie

Trapeza Hotel 2, Iskenderpaja Mahallesi, Belediye Karjisi 10, obok biura Metro, naprzeciw ratusza, tel.: (462) 323 23 54, faks: (462) 32126 90. Komfortowe pokoje. Ceny: pokój jednoosobowy – 25 USD, dwuosobowy – 35 USD, trzyosobowy – 45 USD.