Amasya – dojazd,noclegi,gastronomia

Dojazd, orientacja, połączenia

Z Tokatu do Amasyi kursuje kilkanaście autobusów dziennie (4 USD, 2 godz), a poza tym dostać się tu można z najważniejszych miast w regionie, czyli przede wszystkim z Samsunu czy Sivasu (zarówno autobusem, jak i pociągiem).

Dworzec autobusowy leży ok. 2 km na północny wschód od centrum miasta, dlatego podążając od strony Tokatu, me warto jechać na dworzec – lepiej poprosić kierowcę, aby wysadził nas w centrum, przy głównym placu – Hukumet Meydam, który rozpoznamy po konnym pomniku Ataturka i pobliskim meczecie. Jeśli jednak znajdziemy się na otogarze, być może do centrum podwiezie nas minibus pod stawiony w ramach sewsu, a jeśli nie, to pozostaje nam dolmusz. Chcąc z dworca kolejowego dotrzeć do centrum, musimy po opuszczeniu budynku skręcić w lewo, dojść do rzeki, przekroczyć most i ponownie skręcić w lewo.

Główny plac Hukumet łączy dwie najważniejsze ulice miasta: Mustafa Kemal Paja Cad. (tą ulicą przejeżdżają autobusy, zwana jest również Mustafa Kemal Cad ), ciągnącą się z południowego zachodu na północny wschód, przylegającą do południowej strony placu, oraz równoległą do niej, przylegającą do północnej strony, biegnącej tuż nad rzeką Ziya Paja Bulv. Rzeka dzieli miasto na dwie części, z tym że północna jest o wiele mniejsza, ponieważ usytuowana jest między rzeką a skalistą górą, na której widać wykute grobowce, a na samej górze zamek.

Autobusy kursują często, ponieważ Amasya lezy na szlaku Sivas – Samsun, ale przez to wybór kierunku jazdy ograniczony jest właściwie tylko do trasy północ – południe. Nie oznacza to, że nie dojedziemy stąd do Stambułu (18 USD, 11 godz.) czy Ankary (9 USD, 5,5 godz ), które leżą na zachodzie, ale to tylko dlatego, iz są to bardzo ważne miasta w Turcji. Poza tym każdy autobus jadący z Samsunu daleko na południe czy wschód przejeżdża przez Amasyę, co znaczy, że można stąd dotrzeć np, do Malatyi (14 USD, 8,5 godz.) Autobusy do Samsunu (3,5 USD, 2,5 godz.) i Sivasu (8 USD, 4 godz.) są bardzo częste. Jeśli chcemy mieć większy wybór połączeń, to powinniśmy się dostać do miasta Merzifon, które leży na skrzyżowaniu tras północ – południe i wschód – zachód. Na dworzec dojedziemy dolmuszami z przystanków rozmieszczonych przy Ataturk Cad. (0,35 USD). Kilka biur firm przewozowych znajdziemy w mieście (m in. Tokat Itimat czy Amasya Itimat lub Yeni Amasya Tur) przy Ataturk Cad., nieopodal meczetu Bejazyda II.

Pociągiem dostaniemy się jedynie do Samsunu (2 USD, 5 godz.) oraz Sivasu (1,5 USD, 4 godz.); aby dojść na dworzec, musimy przekroczyć rzekę (przejść na pół nocny brzeg) i kierować się na zachód (w lewo).

Noclegi

Amasya jest miastem turystycznym, stąd baza noclegowa jest nieźle rozwinięta. Nie ma tu jakiejś specjalnej taniej strefy czy skupiska hoteli, chociaż wiele znaj duje się w zachodniej części Ziya Paja Bulv.

Hotele dla mało wymagających

Yeni Aydin Hotel, Yeniyol Cad., nieopodal kompleksu Bejazyda II, tel.: (358) 212 06 09. Nie jest najgorszym hotelem w mieście, ale zapewne wybiorą go tylko turyści o mocniejszych nerwach Ceny: jedna osoba – 4,5 USD, dwie – 8 USD, trzy – 14 USD, cztery -19 USD. Doba w jedynym pokoju dwuosobowym z prysznicem kosztuje ok. 11 USD. Na parterze męska herbaciarnia.

Hotele tanie

Otel Inci, Ziya Paja Bulv, Ruzgarli Sok. 1/A, przy niewielkim placyku pomiędzy budynkiem PTT a meczetem Bejazyda II., tel.: (358 ) 212 3 6 77. To dawny hotel Ozer. Oferuje noclegi w czystych pokojach. Ceny: pokój jednoosobowy-7 USD, dwuosobowy -12 USD, trzyosobowy -16 USD. Za 3,5 USD można się przespać na podłodze. Prysznic na korytarzu: 1,5 USD.

Konfor Palas Oteli, Ziya Pasa Buk 2/B, naprzeciwko hotelu Inci, bardziej w głębi placyku, tel.: (358) 21812 60, faks: (358) 218 05 58, http://www. konforpalas.com.tr.tc. Hotel nie jest wprawdzie „komfortowym pałacem”, ale po ostatnim remoncie ceny nieco podskoczyły. W pokojach prysznic, TV. Ceny (ze śniadaniem): pokój jednoosobowy-14 USD.dwuosobowy – 27 USD, trzyosobowy – 33,5 USD. Doba w pokojach bez prysznica i po zgłoszeniu rezygnacji ze śniadania kosztuje odpowiednio: 10,17 i 24 USD

Otel Kahvecioglu Konagi, Ziyapaja Buk 35, na rożny, niedawno odnowiony dom, tel./faks: (358) 218 45 03. To bardzo miły pensjonat: niewygórowane ceny. Pokoje ze stylizowanymi na antyki łóżkami, prysznice na korytarzu. Ceny: pokój jednoosobowy – 8 USD, dwuosobowy -14 USD, trzyosobowy -17 USD; śniadanie -1,7 USD. Do dyspozycji pralnia.

Yalibolu Otel, Ziyapaja Bulv. 19/D, między głównym placem a pocztą, tel.: (358) 218 70 29, 218 76 92. Niezły hotelik, oferujący pokoje z widokiem na rzekę i skalne grobowce. W pokojach łazienka, TV. Ceny (ze śniadaniem): jedna osoba – 10 USD, dwie -17 USD, trzy – 23,5 USD, cztery – 30 USD. Na dachu przyjemna, relatywnie tania restauracja, serwująca również alkohol.

Zumrut Hotel, Hatuniye Mah., Hazeranlar Sok. 28, naprzeciwko łaźni Yildiz, tel.: (358) 218 26 75. Cicha, przyjemna okolica pośród zabytkowych domów i w pobliżu grobowców skalnych. Hotel oferuje czyste, skromne pokoje wyposażone jedynie w prysznice (ubikacje na korytarzu). Cena (ze śniadaniem): 10 USD od osoby.

Hotel Yuvam, Atatiirk Cad. 24, naprzeciwko hotelu Maden (do właścicieli należy apteka na parterze), tel.: (358) 218 13 42, faks: (358) 218 34 09, e mail: arie-cz@superonline.com. Powinien należeć wprawdzie do kategorii „hotele o wyższym standardzie”, ale ze względu na możliwość noclegu w pokoju bez łazienki (jedynka -10 USD, dwójka -17 USD, porządny prysznic na korytarzu) wymieniono go wśród „hoteli tanich”. Ceny za dobę (ze śniadaniem) w wygodnym, czystym pokoju z łazienką i TV: pokój jednoosobowy -17 USD, dwuosobowy – 30 USD, trzyosobowy – 27 USD.

Hotele o wyższym standardzie

Ilk Pansiyon, Gumuslu Mah., Hiitit Sok. 1, naprzeciw budki informacji turystycznej, wejście od bocznej uliczki, tel.: (358) 21816 89, faks: (358) 218 62 77. Urządzony w starym domu osmańskim, pięknie odnowionym, z przyjemnym dziedzińcem. Niepowtarzalna atmosfera. Pokoje czyste, utrzymane w staroświeckim stylu, wszystkie z łazienkami. Ceny: jedna osoba -17 USD, dwie – 25 USD, trzy – 30 USD, cztery – 32 USD Doba w nieco większych pokojach kosztuje 3-4 USD więcej. Śniadanie: 3 USD, obiad: 8 USD. Na dziedzińcu osobna komfortowa dwójka z łazienką – 25 USD.

Hotel Maden 2, Ataturk Cad. 5, na zachód od głównego placu, tel: (358) 218 60 50, faks: (358) 212 63 43. Wygodne pokoje. Ceny (ze śniadaniem): pokój jednoosobowy -17 USD, dwuosobowy – 27 USD, trzyosobowy – 37 USD, czteroosobowy – 47 USD.