Sinop – komunikacja,noclegi,gastronomia

Dojazd, orientacja, połączenia

Do Sinopu trudno dojechać bezpośrednio z miast innych niż Samsun czy Kastamonu ze względu na kiepską sieć dróg prowadzących przez góry. Podążając z głębi kraju, będziemy musieli przeważnie przesiąść się w tych miejscowościach do autobusu do Sinopu.

Niewielki dworzec autobusowy znajduje się przy głównej drodze, w południowo-zachodniej dzielnicy (tuż przed murami), na wąskim gardle pomiędzy lądem a cyplem, na którym usytuowane jest miasto. Po wyjściu na główną ulicę kierujemy się w lewo (Cumhuriyet Cad.) i w mig znajdziemy się praktycznie w centrum, skupionym przy Sakarya Cad. (przedłużenie ul. Cumhuriyet). Najważniejsza część miasta rozciąga się od tej ulicy na wschód, az do morza. Tutaj jest większość hoteli i centrum turystyczne, a także przystań jachtowa. Główny plac, Hukiimet Meydani (przy nim stoi ratusz), leży ok. 1 km na północny wschód od otogaru, przy zbiegu Sakarya Cad. i Atatiirk Cad. odchodzącej od niego na południe. Przy południowym końcu tej ostatniej znajdziemy park z pomnikiem Ataturka i odbijającą od niego w lewo nadmorską promenadę.

Jak z przyjazdem, tak i z wydostaniem się z Sinopu nie jest najłatwiej. W ciągu dnia jest kilka połączeń z Samsunem (3,5 USD, 3,5 godz.) i Kastamonu (7 USD, 3,5 godz.). Dojedziemy też stąd bezpośrednio do Stam -bułu (14 USD, 13 godz.) ora’Ankary (10 USD, 9 godz.) i Trabzonu (10 USD, 10godz ). Miejscowym potentatem wśród firm autobusowych jest firma Sinay 57, ale bilety zakupimy również w Metro.

Noclegi

Mimo że Sinop to małe miasteczko, nie brakuje tu hoteli nastawionych na turystów. Ściągają tu zarówno wczasowicze krajowi, jak i zagraniczni. Najwięcej hoteli znajdziemy przy Kurtulus Cad. oraz w jej okolicach. Biegnie ona od przystani jachtowej do parku z pomnikiem Ataturka, równolegle do zatoki. W Sinopie jest również pole namiotowe i o dziwo, nie tak daleko od centrum miasta, bo tylko kilkaset metrów na południe od dworca autobusowego, w stronę Mobil Plaji. Cena: 4 USD od namiotu niezależnie od liczby osób, nie ma jednak zbyt dużo miejsca na jego rozbicie.

Hotele dla mało wymagających

Otel Gul Palas, Cumhuriyet Cad.13, tel.: (368) 261 17 37. Stoi najbliżej dworca autobusowego. Po wyjściu z otogaru kierujemy się w lewo, do centrum miasta. Hotel znajduje się po lewej stronie ulicy, tuż przed widocznym meczetem. Pokoje obskurne i malutkie, zwłaszcza jedynki; prysznice i ubikacje oczywiście na korytarzu. Ceny: jedna osoba – 4,5 USD, dwie – 9 USD, trzy -10 USD. Na dole tania lokanta.

Karahan Otel, idąc od zachodu wzdłuż Kurtuluj Cad., za meczetem Tersane Haci Omer pierwsza w lewo, a potem pierwsza w prawo – hotel stoi przy małym placyku. W pokojach unosi się specyficzny zapach; ubikacje na korytarzu – mogą budzić zastrzeżenia. Cena. ok. 4 USD od osoby.

Hotele tanie

Yilmaz Aile Pansiyon, Tersane Carsisi, pierwsza uliczka w prawo za PTT, idąc Kurtuluj Cad. z zachodu, tel.: (368) 261 57 52. Czyste pokoje po zaskakująco niskich cenach w stosunku do standardu. Prysznic na korytarzu. Ceny: jedna osoba – 4 USD, dwie – 8 USD, trzy-11,5 USD, cztery-15 USD.

Otel Meral, M.kapi Mah. Kurtulus Cad. 19, naprzeciwko T.C. Ziraat Bankasi, tel. kom: 0542 34710 37. Po salonie można by sądzić, że to bardzo porządny hotel, ale pokoje są diametralnie odmienne od salonu. Wprawdzie nie są bardzo obskurne, ale nader trudno nazwać je przyjemnymi. Ceny za dobę w pokoju z łazienką: jedna osoba – 8,5 USD, dwie – 14 USD, trzy -17 USD, doba w pokoju bez łazienki kosztuje odpowiednio 5,5,9 i 11 USD.

Otel Sarikadir, naprzeciwko meczetu Tersane Haci Omer, tuż przy przystani jachtowej, tel.: (368) 2601544. Czysty, porządny hotel, niektóre pokoje z widokiem na morze. Ceny: pokój jednoosobowy -12 USD, dwu osobowy -18 USD, trzyosobowy – 21 USD.

Divan Motel, Kefevi Camii Arkasi Kuru Cesme Yani 4, na północny wschód od Hukumet Meydani, przy ulicy równoległej do Kemalettin Sami Pasa Cad., nieopodal meczetu Kefevi, tel.: (368) 261 37 32. Przyjemny pensjonat z domową atmosferą. W pokojach łazienka, TV. Ceny (ze śniadaniem): jedna osoba – 7 USD, dwie -14 USD, trzy – 20 USD, cztery – 27 USD.