Amasya – dojazd,noclegi,gastronomia

Gastronomia

Wiele przyjemnych lokali skupionych jest w dzielnicy bazarowej, która rozpościera się pomiędzy Ataturk Cad. a Ziya Paja Bulv., na zachód od Hiikumet Meydam. Kilka lokant napotkamy też przy samej Ataturk Cad.

Anit Lokantasi, przy Hukumet Meydani, po zachodniej stronie placu. Serwuje podstawowe, lokantowe dania po 1 USD. Bardziej wymyślne potrawy są oczywiście droższe, np. doner kebap -ok. 1,5 USD.

Karadeniz Balikcisi, Ataturk Cad. 1/D, na północ od Gumijjlu Cami. Malutka, tania, niezbyt komfortowa knajpka, oferująca wyłącznie potrawy rybne. Porcja z chlebem kosztuje ok. 1 USD.

Altin Iskender, Ataturk Cad. 28, naprzeciw hotelu Maden Specjalnością lokalu – jak nazwa wskazuje – jest Iskender kebap (1,7USD). Poza tym zjemy tu m in. smaczne sandwicze z jagnięciną lub kurczakiem (0,7 USD).

Lokumcu Cafe  Restaurant, Ataturk Cad , tuż obok meczetu Kilari Suleyman Aga. Bardzo przyjemna, aczkolwiek mało tradycyjna knajpka, oferująca przede wszystkim fast foody. Bardzo dobry jest kurczak z rusztu w chlebie (0,5 USD), z dodatkiem frytek. Poza tym można się skusić na pizzę (1,4 USD) czy też hamburgera (0,5 USD).

Amasya Sehir Dernegi Restaurant, Vilayet Karjisi, obok wieży zegarowej po północnej stronie rzeki. Jedna z lepszych restauracji w Amasyi. Położona pięknie nad rzeką, oferuje dania kuchni tureckiej i niezłe potrawy rybne. Dwudaniowy posiłek kosztuje średnio 4 – 7 USD

Yaylagol Lokantasi, Danijment Cad. 4, obok hotelu Kahvecioglu. Standardowa lokanta: porcje średnio po 1,2 USD.

Bahceli Ocakbasi, w sąsiedztwie hotelu Konfor Palas. Niezła knajpka oferująca dobre jedzenie z rusztu. Za smaczny, sycący posiłek zapłacimy ok. 2 USD.

Sanliurfa Balikligol Kebap ve Lahmacun Salonu, Akif Sok., obok Bahceli Ocakbasi. Najrozmaitsze kebaby Porcje średnio po 1,5 USD, smaczne pide – 0,85 USD.

Subasi, po przeciwnej stronie rzeki w stosunku do hotelu Yalibolu. Przyjemna herbaciarnia z tarasem zawieszonym nad rzeką. W tle niezła muzyka.

Łaźnie

W Amasyi działa kilka dobrych, zabytkowych łaźni. Najbliżej centrum znajduje się Yildiz Hamami położona obok Hatuniye Camii, po północnej stronie rzeki. Postawiono ją już za Seldżuków, ale w XVI w. przybytek poddano gruntownej przebudowie. Kąpiel kosztuje 2 USD, mycie -1,5 USD, a masaż – 0,7 USD. Na tym samym brzegu rzeki, nieco dalej na zachód, przy moście dla pieszych stoi Yukari Hamami Kąpiel i masaż kosztują tyle samo co w łaźni Yildiz, ale nie uświadczymy tu masażu. W północno-wschodniej części miasta znajduje się Mustafa Bey Hamami (przy Zima Paja Buk, obok medresy Darussifa-Bimarhane). łaźnia po wstała w 1. poł. XV w. Ceny za kąpiel, mycie i masaż takie same jak w Yildiz. Jeszcze dalej na północ, nieopodal mostu Kus Koprusu, stoi Kumacik Hamami z końca XV w. Pięknie odnowiona łaźnia ma nieco wygórowane ceny Wprawdzie za samą kąpiel zapłacimy tylko 2 USD, a za kese 1 USD, ale za masaż żąda się tu 3,5 USD.

Informator

Biuro informacji turystycznej mieści się w kiosku nad rzeką, przy Ziya Pasa Buk, kilkadziesiąt metrów na wschód od głównego placu Hukumet. Czynne jest od połowy kwietnia do potowy listopada. Dostaniemy tu broszurę o najważniejszych zabytkach wraz z zamieszczoną mapką Walutę wymienimy w kilku bankach sku pionych przy Ataturk Cad. Budynek poczty stoi przy Ziya Paja Buk, na zachód od Hukumet Meydani, nie opodal mostu Alcak. Z dostępu do Internetu skorzystamy w kafejce Nokta Bilgisaray (0,7 USD/godz.) usytuowanej przy Ziya Paja Buk, nieopodal Gumuslu Cami.

Ważne telefony – policja: (358) 218 50 05 lub 155, szpital: (358)218 40 00,218 7505.

Naszym kolejnym celem jest urocze nadmorskie miasteczko Sinop, do którego bardzo rzadko – jeśli w ogóle -jeżdżą bezpośrednie autobusy z Amasyi. Dlatego najpierw musimy dostać się do Samsunu, aby tam przesiąść się do autobusu zmierzającego do Sinopu. Do Samsunu dojedziemy autobusem (częste kursy, 3,5 USD, 2,5 godz.) lub o wiele wolniejszym pociągiem (dwa razy dziennie, 2 USD, 5 godz.).

Samsun liczący ok. 350 tys. mieszkańców to największy ośrodek na wybrzeżu Morza Czarnego, który nie ma wiele do zaoferowania turyście, chociaż jest miastem o antycznych korzeniach (starożytne Amisos). Atrakcje – muzeum, meczety oraz pomnik Ataturka – policzyć można na pak ach jednej ręki. Miasto w XV w. doszczętnie zniszczyli Genueńczycy, dlatego też nie zachowały się prawie żadne budowle sprzed tego okresu. Po tym zdarzeniu osada funkcjonowała jako wielkie rybackie miasto z małym portem, a odrodzenie nastąpiło dopiero podczas wojny o niepodległość. Tutaj 19 maja 1919 r. wylądował młody Mustafa Kemal Pasza, aby podjąć zbrojną walkę o niepodległość.

Autobusy z Samsunu do Sinopu odjeżdżają kilkanaście razy dziennie. Jeśli nie przybyliśmy do Samsunu autobusem, lecz pociągiem, to aby dojść na otogar musimy po opuszczeniu dworca kolejowego skierować się w lewo (na wschód). Ponieważ to spoty kawałek, dobrze by było wsiąść do dolmusza kursującego wzdłuż Ataturk Bulw Samsun jest ważnym miastem w Turcji, dlatego odjeżdża stąd wiele autobusów w różnych kierunkach.