Kastamonu – komunikacja,noclegi,gastronomia

Gastronomia

Tak jak hotele, również lokale gastronomiczne skupiają się przy nadrzecznych ulicach. Oprócz tego kilka niezłych knajpek ulokowało się wzdłuż Belediye Cad.

Plevne Sultanahmet Koftecisi, Plevne Cad , na przeciwko hoteli Idrisoglu i Ruganci. Całkiem przyjemny lokal oferujący smaczne i tanie potrawy. Za sycący posiłek nie zapłacimy więcej niż 3 USD.

Bursa Kebapcisi, Plewie Cad. 32, prawie naprzeciwko hotelu Rugana. Specjalność lokalu: kebab z Bursy, czyli Iskender (2 USD). Serwowane są tu również inne dania na bazie kebabu (1,7 USD), zupa (0,7 USD) oraz kofte(1,4 USD).

Kardejler Fici Bira Salonu, Plevne Cad , na zachód od kamiennego mostu. Tu panuje prawdziwie swojska atmosfera piwiarni z małego polskiego miasteczka. Piwo w cenie 1 USD.

Burger Kind Fastfood, Plevne Sok., niedaleko piwiarni Kardesler. Tylko i wyłącznie fast foody (ok. 1-2 USD).

Uludag Kebap ve Pide Salonu, Cumhuriyet Cad 19, vis a vis hotelu llgaz. Przyjemny, porządny lokal. Iskender kosztuje 2,4 USD, a prosty doner kebap – 2 USD.

Sembol Kir Pidesi ve Borek Salonu, obok hotelu llgaz. Prosta i tania knajpka, corba kosztuje tu tylko 0,5 USD, tavuk (kurczak) dóner w chlebie – 0,4 USD, pide zaledwie 0,25 USD.

Ulus Mangalda Pilic, Cumhuriyet Cad. 13/A, naprzeciwko Burger Kind. Mangalda pilic to specjalnie podawany kurczak z ryżem i sałatką, całkiem niezły. Kosztuje 3 USD. Do wyboru również m in. tania zupa (0,5 USD), kofte (1,4 USD), szaszłyk z kurczaka.

Kebap Istanbul (Kebabistan), Belediye Cad. 4, obok hotelu llgaz. To – jak sugeruje nazwa – kraina kebabów. Przykładowo, dóner kosztuje 1,7 USD, a Iskender – 2 USD.

Łaźnie

Jedyną godną polecenia łaźnią jest niedawno odrestaurowana, zabytkowa Araba Pazari Hamami, w której kąpiel kosztuje 1,7 USD, a mycie i masaż tyle samo. Znajduje się ona przy Belediye Cad., naprzeciwko hotelu Osmanli Sarayi.

Informator

Biuro informacji turystycznej działa przy Nasrullah Meydani, przed meczetem (idąc od strony rzeki). Czynne jest przez cały rok, a personel zaopatrzy nas w broszurę, gdzie najwięcej miejsca poświęcono

osmańskim domom, jakby Kastamonu chciało konkurować z Safranbolu. Na tyłach broszury mapka. Folder dostaniemy też w małej budce – sklepie pamiątkarskim przy Cumhuriyet Meydani; napis głosi, iż jest to informacja turystyczna wcelu zwabienia potencjalnych klientów Walutę wymienimy w licznych bankach przy Cumhuriyet Cad.; kilka kantorów usytuowanych jest przy Belediye Cad. Poczta ulokowała się po zachodniej stronie Cumhuriyet Meydani. Z Internetu skorzysta my w Cybernet Internet Cafe (0,55 USD/godz.), przy Simsar Sok., odchodzącej na północ od Plevne Cad., na wysokości Belediye Cad.

Ważne telefony – policja: (366) 214 3105 lub 214 3102, szpital: (366) 2141413 lub 21412 21.

Okolice Kastamonu

Około 18 km na zachód od Kastamonu, we wsi Kasaba. znajduje się unikatowy zabytek – drewniany Mahmut Bey Camii. To jeden z najpiękniejszych meczetów w Turcji, powstały w 1366 r. z rozkazu Mahmut Beya z rodziny Candaroglu. Ledwie wkroczymy przez drewniane drzwi do świątyni, a już jej wnętrze zachwyci nas swą niepowtarzalnością. Drewniany, dekoracyjnie rzeźbiony strop spoczywa na czterech drewnianych kolumnach. Piękne są również galerie. Na kolumnach widać jeszcze ślady farb. Ciekawostką jest, że do budowy meczetu nie użyto ani jednego gwoździa. Ściany zewnętrzne postawiono z kamienia połączonego zaprawą murarską.

Na miejsce nie można dostać się bezpośrednio. W Kastamonu wsiadamy do dolmusza do Dadaj, wysiadamy na zjeździe do Kasaty w okolicach wioski Subaęi (0,5 USD, 30 min), a stąd do przejścia mamy ok. 4 km, które można spróbować pokonać autostopem.